Logopédia

Logopédia

A logopédia a beszéddel, beszédtechnikával, valamint azok hibáival, és azok orvoslosával foglalkozik. Fejlesztő központunkban szeretettel várjuk mindazon gyermekeket, akik a beszédfejlődés terén elmaradást mutatnak, vagy artikulációs és fonológiai zavarral küzdenek, illetve problémát mutatnak a beszédmegértés és a beszédészlelés terén.

Egy felmérést követően személyre szabott terápiát biztosítunk azon gyermekek számára, akinek artikulációs zavara, beszédészlelés és -értés zavara van vagy a megkésett beszédfejlődése van. Minden terápiát játékos formában végzünk és ezek során figyelembe vesszük a gyermekek életkori sajátosságait és érdeklődési körét. Ezért is fontos számunkra, hogy egyéni vagy páros terápiában részesítsük a gyermekeket. Emellett fontosnak tartjuk a kapcsolattartást a szülőkkel, így minden terápia után egyeztetünk a terápia részleteiről, az otthoni feladatokról és a fejlődés menetéről.

Logopédia

Artikulációs és fonológiai zavar terápiája

Az artikulációs zavarok közé tartoznak a beszédhangok felcserélése, torzítása vagy kihagyása.

A terápia célja a kijavítani a helytelenül képzett hangokat és elsajátítani ezeket.

A terápia során fejlesztjük az auditív észlelést és az artikulációs mozgásokat, ezek után kialakítjuk a hangok helyes képzését, majd ezeket rögzítjük és automatizáljuk, amíg el nem érjük, hogy a spontán beszédbe is beépüljenek.

Beszédészlelés és beszédmegértés terápiája

Miért fontos a jó beszédészlelés?

Ennek segítségével tudja a gyermek elsajátítani az anyanyelvét és az iskolában sem lesz nehézsége azonosítani a betűket, írni és olvasni.

Miért fontos a jó beszédmegértés?

Ennek köszönhetően tudja értelmezni a szavakat, megérti az kérdéseket és adekvát válaszokat tud rá adni, emellett megérti meséket és a közléseket és képes lesz az értő olvasásra.
A két terület összefügg ezért, ha egyikben is elmaradás tapasztalható az hatással lehet az olvasás és írás elsajátítására és az iskolai teljesítményére.

A terápia során fejlesztjük mindkét készséget különböző játékos feladatokkal, mint hangsor ismétléssel, szólánccal, mesehallgatással, kommunikációs helyzetek eljátszásával és szókincsbővítéssel.

Megkésett beszédfejlődés terápiája

A gyermekek fejlődési üteme eltérő, nem lehet összehasonlítani semmivel és senkiéjével, viszont az egy jelzés lehet a szülők számára, ha gyermekük 2-2,5 éves korára 50 szónál kevesebbet használ.

Ilyenkor javasoljuk a terápia megkezdését, ha beszéde egyáltalán nem indul el vagy megragad egy szinten.

A terápiát megelőzi egy felmérés. A terápia több terület egyidejű fejlesztését jelenti. Ezek a területek a beszéd és a nyelv, a gondolkodás, a figyelem, az emlékezet és a mozgás. Mindez biztonságot teremtő, játékos formában történik, hisz ebben a korban ezek még fontosabbak a gyermekek számára.

Terjeszd a hírt